Przejdź na nową stronę

TESTY ROWERÓW

2019-01-04

Silex 700 świetnie oceniony przez "Cycling Plus"

"Silex 700 jest bardzo sprawny na szosie i w terenie, ma także bardzo dobrą specyfikację jak na swoją cenę" - pisze "Cycling Plus", najpopularniejszy brytyjski magazyn rowerowy. Przyznał on Sileksowi 4 i pół gwiazdki na 5 możliwych.


"Cycling Plus", najpopularniejszy brytyjski magazyn rowerowy, który specjalizuje się w rowerach szosowych, sprawdził na trasie Meridę Silex 700. Poniżej przedstawiamy tłumaczenie obszernych fragmentów testu. Z jego pełną oryginalną wersją można zapoznać się TUTAJ

"Rower gravelovy Meridy ma odważny wygląd, główny trójkąt naszego modelu w rozmiarze L jest niemal prostokątny, a jego długa dolna rura mocno kontrastuje z zaskakująco krótkim mostkiem.

220-mm główka ramy w naszym rowerze testowym sprawia, że jego przód jest dość wysoki. Towarzyszy mu zdecydowanie wznosząca się górna rura i mocno hydroformowana dolna rura […]. Górna rura ma zaokrąglony diamentowy profil, a górne i dolne rury tylnego trójkąta mają kształt zbliżony do klepsydry. Częściowo spłaszczone górne rury tylnego trójkąta przechodzą przez rurę podsiodłową, tworząc mocne połączenie, a ich projekt i karbonowa sztyca zwiększają komfort odczuwany na siodełku.


 
Pod dolną rurą znajduje się mocowanie na trzeci koszyk bidonu, na ramionach widelca są mocowania na dodatkowy bagaż podczas dłuższych wypraw, są także praktyczne mocowania błotników. Merida dostarcza kierownicę, mostek i sztycę, a kwestię kół i siodełka zostawia Włochom. Koła Fulcrum Racing Expert DB są zwarte i szybkie, a siodło Prologo Scratch ma odpowiedni kształt, zapewnia dobre wsparcie i komfort.
 
Zwykle nasz rower szosowy ma rozmiar 56 cm i podobną długość górnej rury do Sileksa, co skłoniło nas do tego rozmiaru L, w którym kierownica jest ok. 50 mm wyżej niż preferujemy. Rower ma także 71-stopniowy kąt główki ramy i krótki 90-mm mostek [w rozmiarach S i M: 80 mm, w L i XL: 90 mm – red.]. Efektywna długość górnej rury wynosi w Sileksie prawie 60 cm, więc rower ma słuszny zasięg. Dodajmy do tego 74-stopniowy kąt rury podsiodłowej i sztycę bez offsetu […].


 
35-mm opony semi-slick Maxxis Razzo są zupełnie gładkie na środku, a z obu stron mają bieżnik i boczne podwyższone klocki. Przy ciśnieniu 50 psi na asfalcie zachowują się jak szybkie opony szosowe. Nie obchodziła nas ich przyczepność na prostej, dopóki nie spędziliśmy trochę czasu w terenie. Nie mieliśmy jednak żadnych problemów, aż nawierzchnia nie stała się naprawdę sypka. Zarówno ze stosunkowo wysokim, jak i dość niskim ciśnieniem komfort jazdy na Meridzie był imponujący, rower pochłaniał ogólne wibracje i dobrze radził sobie na większych nierównościach. Duże chęci roweru do przyspieszania ogromnie pomagają na zmiennej nawierzchni, gdy prędkość jest naturalnie różna. Sprawiają wtedy, że unikanie przeszkód jest mniej męczące. Szeroki zakres przełożeń pomagał, mimo że dzięki niskiej wadze Sileksa i jego żwawym kołom nie musieliśmy używać najniższego zestawu 34x34. Przełożenie 50x11 przydało się na zjazdach.
 


Hydrauliczne hamulce Shimano także dawały radę. Pomimo tego, że w naszym przedproukcyjnym modelu były elementy grupy 105 RS505 zamiast przewidzianej dla tego modelu grupy Ultegra, moc i kontrola nie stanowiły żadnego problemu.

Nie czuliśmy się na Sileksie przykurczeni, chociaż rower jest dość krótki, a odpowiednie korzystanie z dolnego chwytu pozwalało odpalić go z przytupem. Jego zachowanie na szosie jest w porządku, nie brakuje mu szybkości ze strony kół czy opon, które pozwalają z dużym spokojem zjechać na nieutwardzone drogi.
 
Plusy

Pełna grupa Ultegru, koła Fulcrum, jakość ramy.
 
Minusy

Wyższa pozycja do jazdy niż zwykle w rowerze w tym rozmiarze.
 
Kup, jeśli...

Lubisz nieco wyższą pozycję na rowerze, żeby lepiej przeżywać swoje przygody.
 
Werdykt

Silex wytycza odważną ścieżkę swoim wyglądem i pozycją do jazdy, ma świetny stosunek jakości do ceny i dobrze radzi sobie na trasie.

4,5 gwiazdki na 5 możliwych

Dodatkowe informacje

Silex 700 to rower bardzo sprawny na szosie i w terenie, ma także bardzo dobrą specyfikację jak na swoją cenę".

***
Poznaj szczegóły Meridy Silex 700 - KLIKNIJ.

Czytaj także
Nowa Merida Silex - każda droga jest Twoja [video]
Silex 700 na wyprawie z SzajBajkiem - zobacz recenzję i relację [video]
Silex 700 "zaciera granicę między szosą i MTB"
Silex w Maroku - jak sprawdził się na wyprawie? [video]
Silex 600 - "prawdziwa petarda" [video]
"To dla mnie idealny rower". Wywiad z projektantem Meridy Silex [video]
Silex 200 - alternatywa dla wygodnych szosówek wg road.cc
Silex - idealny rower gravelowy wg off-road.cc
Silex i Reacto z nagrodą Taiwan Excellence 2018
Silex - "wschodząca gwiazda gravelowego świata?"
Silex 600 oczarował bikeWorld.pl - KLIKNIJ
Silex wśród najlepszych modeli gravelowych 2018 [video]