Przejdź na nową stronę

TESTY ROWERÓW

2019-01-04

Silex 6000 z oceną 9/10 od "Cycling Weekly" [video i wiele zdjęć]

"Radzi sobie dobrze na szosie i w terenie, wyróżnia go komfort i geometria, ma wyprawowy potencjał, wygląda olśniewająco". Tak Meridę Silex 6000 ocenia "Cycling Weekly", jedno z najważniejszych kolarskich i rowerowych czasopism świata. Rower otrzymał od niego 9 punktów na 10.


Zaprezentowany w ubiegłym roku Silex przebojem wdarł się do gravelowej czołówki, a kolejne testy potwierdzają jego mocną pozycję. Najnowszą recenzję Sileksa 6000 prezentuje "Cycling Weekly". Wydawany od 1891 roku tygodnik jest jednym z najbardziej opiniotwórczych i najważniejszych kolarskich i rowerowych czasopism świata. Z oryginałem testu można się zapoznać pod TYM linkiem, poniżej przedstawiamy tłumaczenie. 

"Merida Silex sprawuje się dobrze na szosie i w terenie

Ogólna ocena: 9
 
Zalety

Dobre zachowanie w terenie oraz szybka i cicha jazda na szosie.
Dobry zakres przełożeń na zróżnicowany teren.
Komfortowa, neutralna pozycja do jazdy.
Mnóstwo prześwitu na oponę.
Olśniewający wygląd.
Wyprawowy potencjał.
 
Wady

Opony semi-slick Maxxis sprawdzą się raczej w terenie.
Brak rozmiarów ramy dla niskich osób [najmniejszy dostępny rozmiar to XS – 44 – red.].
 


Merida rozdzieliła swoją ofertę terenowych rowerów z kierownicą typu »baranek«, wprowadzając w tym roku nową przełajówkę Mission CX z agresywną wyścigową geometrią [więcej: Nowy Mission CX - przełajowy wyższy poziom] Silex, gravelowy rower Meridy, dzięki wysokiej główce ramy zapewnia dużo bardziej wyprostowaną pozycję, ma też mnóstwo prześwitu dla szerszych opon 700c albo 650b.
 
Rama
 
Karbonowa rama i widelec Sileksa przypominają z wyglądu hardtaila. Większość rowerów gravelowych wygląda bardziej jak rower przełajowy, zwykle z nieco wyższą główką ramy. Merida zastosowała w Sileksie rozwiązania znane z MTB – 71-stopniowy kąt główki ramy i ostro wznoszącą się górną rurę. Doprowadziło to do powiększenia sztycy. Ma ona średnicę 30,9 mm, szerszą niż w wielu rowerach szosowych, ale za to kompatybilną ze sztycami regulowanymi. To kolejne rozwiązanie z MTB przeniesione do Sileksa.


 
Opadająca rama przekłada się na zwarty tylny trójkąt, który pomaga w dobrym transferze mocy. Kolejnym rozwiązaniem znanym z rowerów górskich są dolne rury tylnego trójkąta, które wystają poza obrys zębatek, żeby zapewnić duży prześwit z tyłu. Zgodnie z zapewnieniami Meridy, w rowerze można założyć 42-mm koła 700c albo 50-mm koła 650b.


 
W rowerze wykorzystano także rozwiązanie Meridy służące odprowadzaniu ciepła w okolicach tylnego hamulca. Aluminiowe żebra umieszczone przy zacisku hamulca redukują nagrzewanie się hamulca na długich ostrych zjazdach i wydaje się, że będą szczególnie przydatne, gdy rower będzie w pełni załadowany.


 
Główka ramy w Meridzie Silex jest wyższa niż w wielu rowerach gravelowych, w testowanej ramie S miała 180 mm. Zdaniem Meridy jest taka, by uniknąć konieczności wstawiania wielu podkładek. Dzięki temu rower ma sztywniejszy przód i lepiej zachowuje się w terenie. Łatwiej i wygodniej także korzystać z dolnego chwytu na zjazdach.


 
Rama ma długi zasięg, zrównoważony długim mostkiem – ponownie jak w MTB. Nie wyglądałaby nie na miejscu nawet z amortyzowanym widelcem. Merida stosuje karbonowy widelec z ogromnym prześwitem na oponę.
 


W rowerze znajdziesz wszystkie punkty mocowania, jakie tylko możesz sobie zażyczyć. Możesz zamontować błotniki i tylny bagażnik, są też dwa punkty mocowania na widelcu i centralne mocowanie na koronie widelca. Pod dolną rurą można zamontować trzeci koszyk na bidon. Merida oferuje zestaw toreb stworzonych z myślą o Sileksie […].



Choć Merida Silex 6000 jest wyposażona w grupę SRAM Apex z jedną tarczą z przodu, ma także mocowanie na przednią przerzutkę. Kolejny rower w grupie Sileksa, 7000, ma kompaktową grupę Shimano Ultegra.


 
Merida Silex 6000 ma to samo lśniące granatowe malowanie, które można znaleźć w high-endowych szosówkach Meridy, m.in. w modelach Bahrain-Merida. W Sileksie towarzyszy mu pomarańczowy kolor.


 
Oprócz karbonowych wersji, Silex jest dostępny także z aluminiową ramą. Ma ona nieco mniejszy prześwit niż karbonowa, pozwala założyć 42-mm koła 650b.
 
Specyfikacja

Merida w Sileksie 6000 stosuje grupę SRAM Apex 1. To podstawowa jednorzędowa grupa SRAM, w której skład wchodzą również hydrauliczne hamulce i klamkomanetki. Przedniej zębatce 44-z. z profilem wide/narrow [zapobiegającym spadaniu łańcucha – red.] towarzyszy kaseta o szerokim zakresie 11-42.


 
Rower toczy się na kołach Merida Expert CC gotowych na bezdętkowe rozwiązania, ze sztywnymi 12-mm osiami. Na kołach znajdują się opony Maxxis Razzo, również »tubeless ready«, z wkładką Maxxis Silkworm, która chroni przed przebiciami i przetarciami.
 
Kolejne rozwiązanie z MTB: karbonowa sztyca bez offsetu. Siodełko na niej to 142-mm Prologo Scratch. Odpowiadało mi, miało więcej wyściółki niż Scratch 2, która zapewniała dodatkowy komfort.



Jazda
 
Rozmiary rowerów Merida wydają się duże, rama w rozmiarze S ma 56,4-cm górną rurę i ponad 60-cm wysokość. Zwykle jeżdżę na rowerze z ramą 54 cm, ale Silex w rozmiarze S okazał się w sam raz […].
 
To, że rower mi pasuje, to prawdopodobnie zasługa sztycy bez offsetu i krótkiego 8,5-cm mostka. Wygięta do tyłu kierownica zapewnia bardziej komfortowe ułożenie nadgarstków i zmniejsza także ich odległość od siodełka. W połączeniu z nisko ustawionym mostkiem pozycja na Sileksie jest całkiem neutralna, nie za bardzo rozciągnięta i niezbyt wyprostowana. Łatwo więc przenosić na rowerze ciężar ciała, żeby pokonywać przeszkody na trasie.
 


Apex 1 nie ma wymyślnej karbonowej korb i niskiej wagi grupy Force 1, wszystko jest wykonane z czarnego anodowanego aluminium. Jakość zmiany biegów w Apex 1 jest jednak równie dobra jak w droższych jednorzędowych grupach SRAM, podobnie hamowanie. Na odpowiednim poziomie są także klamkomanetki, wygodne w dotyku i użyciu.


 
Szeroki zakres przełożeń dobrze sprawdzi się na podjazdach w terenie, kiedy będziesz jechał bez bagaży, ale podczas wyprawy do wspinaczki mogłyby się przydać dodatkowe przełożenia.
 
Opony Maxxis Razzo mają nieznaczny bieżnik na większości powierzchni i stosunkowo niskie boczne klocki. Spodziewałem się, że będzie na nich ślisko na zabłoconych i liściastych jesiennych nawierzchniach. Opony trzymały się jednak trasy wyjątkowo dobrze, nie ślizgały się nawet na wilgotnych, osłoniętych drzewami podjazdach. Gdy zacznie się zima, chyba zamieniłbym je jednak na coś agresywniejszego.


 
Zaletą wynikającą z opony semi-slick jest płynna, szybka i cicha jazda na szosie, bez charakterystycznego szumu, z którym wiąże się szosowa jazda na oponach przeznaczonych w teren. Maxxis Razzo nie tylko szybko się toczą, ale też dobrze wygładzają nierówności szos i szutrów.


 
Wartość
 
Komponenty w Sileksie 6000 […] robią robotę równie efektywnie jak droższe grupy osprzętu i koła. Cena tego roweru w dużej mierze kryję się w karbonowej ramie, która bardzo sprawnie radzi sobie z wszystkim, czego można oczekiwać od roweru gravelowego, i zapewnia mnóstwo możliwości zaadaptowania roweru do swoich potrzeb […].


 
Werdykt
 
Merida Silex to sprawny rower, którego komfort i zbliżona do MTB geometria wyróżniają go spośród większości rowerów gravelowych. Grupa SRAM Apex 1 działa równie dobrze jak high-endowe propozycje SRAM, a opony Sileksa zapewniają solidną przyczepność w terenie i toczą się szybko na szosie".



***
Zobacz szczegóły Meridy Silex 6000 - KLIKNIJ.

Obejrzyj prezentację Meridy Silex


Czytaj także (kliknij w link poniżej)
Nowa Merida Silex - każda droga jest Twoja [video] - szczegóły techniczne
Gravel czy rower przełajowy - co wybrać? [video]
Silex 700 świetnie oceniony przez "Cycling Plus"
Silex 700 na wyprawie z SzajBajkiem - zobacz recenzję i relację [video]
Silex 700 "zaciera granicę między szosą i MTB"
Silex w Maroku - jak sprawdził się na wyprawie? [video]
Silex 600 - "prawdziwa petarda" [video]
"To dla mnie idealny rower". Wywiad z projektantem Meridy Silex [video]
Silex 200 - alternatywa dla wygodnych szosówek wg road.cc
Silex - idealny rower gravelowy wg off-road.cc
Silex i Reacto z nagrodą Taiwan Excellence 2018
Silex - "wschodząca gwiazda gravelowego świata?"
Silex 600 oczarował bikeWorld.pl - KLIKNIJ
Silex wśród najlepszych modeli gravelowych 2018 [video]