Przejdź na nową stronę

TESTY ROWERÓW

2019-01-04

Silex 600 - "prawdziwa petarda" [video]

"Brawo dla Meridy za wyjście poza tradycyjne kategorie szosowej i gravelowej geometrii i stworzenie prawdziwej petardy" - pisze magazyn "BikesEtc". Silex 600 otrzymał od niego ocenę 8,5/10 i wiele pochwał, szczególnie za jazdę w terenie.


"Radykalny nowy projekt, by podbić wszystkie trasy". Tak rozpoczyna recenzję Meridy Silex 600 brytyjski miesięcznik "BikesEtc" specjalizujący się w testach szosowego sprzętu. W lipcowym wydaniu sprawdził on rowery określane jako przygodowe. Poniżej przedstawiamy tłumaczenie części poświęconej Sileksowi 600. Z oryginałem można zapoznać się TUTAJ.
 
"Merida nowym Sileksem przesunęła granice tzw. rowerów przygodowych dalej niż większość marek. Wyraźnie inspirowała się przy tym MTB. Od razu rzuca się w oczy wysoka główka ramy. W naszym rozmiarze L miała aż 220 mm, a jej rozmiar akcentowała dodatkowo mocno opadająca górna rura. W praktyce dodatkowa wysokość ma sens. Szczególnie w terenie, na trudnych technicznie i stromych trasach był to najstabilniejszy rower spośród wszystkich z naszego testu, dawał też najwięcej frajdy.Kluczem do stabilności jest geometria z 71-stopniowym kątem główki ramy, krótszym mostkiem, stosunkowo długą górną rurą i wysokim przodem. Wszystko to zwiększa pewność podczas jazdy. Wyższy przód może sprawić, że strome podjazdy będą większym wyzwaniem, ale używaliśmy na nich dolnego chwytu nie po to, by wyglądać na nich jak Marco Pantani, ale żeby po prostu obniżyć nasz środek ciężkości. Na początku czuliśmy się z tym nieco dziwnie, ale szybko przyzwyczailiśmy się i nie postrzegamy tego jako negatywu. Rower jest znakomity w terenie i dobrze radzi sobie też na szosie. Każdy, kto szuka jednak bardziej aerodynamicznej pozycji do jazdy, powinien rozejrzeć się za czymś innym.
 
Jak na nowy projekt przystało, wykorzystano w nim najnowsze standardy, takie jak 12-mm sztywna oś z przodu i z tyłu. Widać, że twórcy roweru wzięli pod uwagę różne upodobania i różne warunki jazdy. Mamy więc wewnętrzne prowadzenie przewodów, mocowanie na trzeci koszyk bidonu i kolejne mocowania na widelcu, które można wykorzystać na dodatkowe bidony czy bagaż.Duży 40-mm prześwit pozwala założyć w Sileksie opony 650b do szerokości 2,2”. Dzięki temu rower może się sprawdzić w bardzo wymagającym terenie. Choć jego opony Maxxis Razo były dobre zarówno na szosie, jak i w terenie, nie są bezdętkowe, co może być przeoczeniem w rowerze o tak dobrych terenowych kwalifikacjach [...].
 
Napęd SRAM Apex jest właściwie dopasowany do roweru, a jego zakres przełożeń jest odpowiedni na szosie i w terenie. Solidne koła Fulcrum powinny zapewnić trwałość nawet przy wymagającym użyciu […].

Werdykt

Merida powinna być oklaskiwana za wyjście poza tradycyjne kategorie szosowej i gravelowej geometrii i stworzenie prawdziwej petardy. Silex jedzie świetnie, zapewnia dużo frajdy i dobry stosunek jakości do ceny. Nie jest najostrzejszym rowerem na szosie, ale za to na ścieżkach czuje się jak ryba w wodzie. 
 
Oceny

Rama – 9/10
Komponenty – 9/10
Koła – 8/10
Jazda – 8/10

Ocena końcowa - 8,5/10".

Poznaj szczegóły Meridy Silex 600 - KLIKNIJ.

Obejrzyj Meridę Silex w akcji