Przejdź na nową stronę

TESTY ROWERÓW

2019-01-04

Shimano STePS E7000 - nowe wspomaganie sprawdzone na trasie [video]

"Cichy rower elektryczny o dużym zasięgu i prosty w obsłudze. Brzmi dobrze!". Tak podsumowuje test napędu Shimano STePS E7000 w Meridzie eOne-Twenty magazyn "Bike".STePS E7000 to nowy silnik Shimano nastawiony na dobre osiągi. Ma nieco mniejszą moc niż E8000, jest za to dostępny w bardziej przystępnej cenie i też wypełniają go rozwiązania z najwyższej półki. W numerze 11-12 wrażenia z jazdy Meridą eOne-Twenty wyposażoną w E7000 opublikował znany magazyn "Bike". Poniżej przedstawiamy obszerne fragmenty materiału.

"Charakterystyczny szum wiatru wokół szybko jadącego samochodu, wystającej anteny, niedomkniętego okna. Znacie go? Takie było moje pierwsze skojarzenie związane z używaniem napędu E7000. Cichy świst w miejsce buczenia silnika, pełne zaskoczenie. Shimano mówi o obniżeniu głośności tylko o 2 decybele, w porównaniu z wyższą serią E8000, ale różnica jest zdecydowana, szczególnie gdy w uszach ma się jeszcze poprzednika […].

Obejrzyj prezentację E7000 w Meridzie eOne-Twenty autorstwa "Electric Mountain Bike Network"


Cicha praca to jednak tylko jeden z wyróżników młodszego braciszka E8000 […]. Zasadniczo Shimano stosuje tu tę samą metodę co zwykle, czyli system otwarty, wykorzystując część elementów z istniejącej grupy E8000. Nowe są: silnik i jego osłona, prowadnica łańcucha, przełącznik trybu, wyświetlacz i rozdzielacz (junction box).

Elementy układanki

Silnik jest niewielki, zewnętrznie bardzo przypomina wyższy model. Shimano podaje jednak, że mniejszy jest moment obrotowy, wynoszący 60 Nm, a nie 70 Nm, przy tej samej mocy maksymalnej 250 W […]. Podstawowa różnica sprowadza się jednak do obsługi zmiany trybów wspomagania. W miejsce manetki z grup Di2 (XT lub XTR) pojawia się nowy przełącznik (już nie manetka!) służący do zmiany trybów. Shimano wychodzi z założenia, że skoro manetka nie musi naśladować działania mechanicznej, tak jak w klasycznych grupach napędowych, to nie ma sensu komplikować konstrukcji.


Ba, podobno zaobserwowano, że użytkownicy mają zwyczaj używania tylko jednego trybu, więc istnieje opcja rezygnacji z przełącznika, w jego miejsce pojawia się mały rozdzielacz, który może być gdzieś zgrabnie ukryty, a który pozwala na wybór »awaryjny« trybu (ma też małe diody pokazujące informacje o wyborze). Bez dotykania go wystarczy tylko włączyć system i można ruszać. System może się też obyć bez kolejnego elementu, czyli wyświetlacza. Ten jest czarno-biały, a nie kolorowy jak w E8000, i pokazuje te same dane licznikowe, typu zasięg, wybrany tryb, stan naładowania baterii czy prędkość. Jego rolę mogą jednak pełnić również zewnętrzne aplikacje w smartfonie albo komputery innych producentów komunikujące się bezprzewodowo przez bluetooth.

Obsługa

To nie jest żadna filozofia, chciałoby się powiedzieć, i trudno o bardziej zwięzły opis obsług nowego napędu Shimano. Wspomagane elektrycznie testoweMeridy wyposażone były w kompletne zestawy Steps E7000. Z dwiema ujeżdżanymi sztukami nie mieliśmy żadnych problemów. Manetka, co ważne, jest kompatybilna z dźwigniami do sztyc teleskopowych […]. Napęd w naszych rowerach stanowiły mechaniczne zestawy XT, które działały tak, jak to zwykle w przypadku Shimano bywa.Rowerów używaliśmy w dwóch podstawowych trybach: Eco (1 sztruka) i Trail (2 sztuka), tylko na krótko przełączając na inne tryby, by sprawdzić ich możliwości. Do wyboru, jak zwykle, były opcje: wyłączenie (off), Eco (najbardziej oszczędna opcja wspomagania), Trail (dynamiczne dopasowanie do mocy pedałowania), Boost (pełne wspomaganie) i Walk (wspomaganie podchodzenia, mało przydatne). Tryby zmienia się »w górę« lub »w dół«, od braku wspomagania do maksymalnego. Przyznać trzeba, że nowy napęd ma wystarczający zapas mocy, by sprawnie przemieszczać się w terenie, płynnie działa, gdy jest to konieczne. Tradycyjnie też zauważalne jest przejście z trybu bez wspomagania (jazda na luzie) do wspomagania, ale w trybie Eco i Trail jest ono łagodne […].

Obejrzyj test Meridy eOne-Twenty, którą sprawdził SzajBajk


Zużycie baterii? Optymistyczne. Po niemal 500 m podjazdów i 30 km w obu rowerach zużycie baterii sygnalizowane było przez spadek tylko o jedną kreskę (80 + 25 kg, tryb Trail, 60 kg + 25 kg, tryb Eco). To lepiej niż zazwyczaj w naszych testach, gdy 500 m podjazdów oznacza przynajmniej jedną trzecią zużycia akumulatora, a częściej jedną drugą […]. Warto również pamiętać o tym, że Shimano oferuje możliwość indywidualnego regulowania mocy trybów Trail i Boost za pomocą bezpłatnej aplikacji E-Tube. Oprogramowanie może być też używane do diagnostyki sprzętu i aktualizacji.

Prostota górą

Nowy napęd to interesująca propozycja, trudno jednak na razie przewidzieć, czy będzie chętnie stosowany przez producentów rowerów. Wiele elementów jest identycznych, przełącznik i wyświetlacz minimalnie pozwalają obniżyć cenę. Może się za to podobać niska głośność, jak i kultura pracy wspomagania. Interesująca jest też możliwość całkowitego ukrycia przełącznika, co jest kolejnym krokiem w uproszczeniu obsługi. Tryb Trail, co sprawdziliśmy w naszym małym eksperymencie, nie drenuje nadmiernie akumulatora, pozwalając na dynamiczną jazdę i użycie mocy tam, gdy jest potrzebna. Teoretycznie Steps E7000 to model prostszy i słabszy niż E8000, ale pierwsze wrażenia są bardzo obiecujące. Cichy rower elektryczny o dużym zasięgu i prosty w obsłudze. Brzmi dobrze!".

***
Zobacz rowery wyposażone w silnik Shimano STePS E7000 (kliknij w zdjęcie, żeby poznać szczegóły)

eOne-Sixty 600

eOne-Twenty 600
eBig.Trail 600
eBig.Nine 500
eBig.Seven 500

Zobacz wszystkie rowery elektryczne z kolekcji 2019 Merida Polska - KLIKNIJ.

Czytaj także - kliknij w link poniżej
eOne-Sixty 900E - najczęściej nagradzany rower w historii Meridy [video]
One-Sixty vs eOne-Sixty - który szybszy? [video]
Ojciec i syn zdobywają szczyty. Dla takich chwil warto mieć rower elektryczny [video]
Merida eOne-Twenty 800 - "e-bike do szaleństw!" [video]

Merida eOne-Twenty nagrodzona
Druga młodość 90-letniego rowerzysty. E-bike zrobił swoje
Rower elektryczny - jak można się na nim zmęczyć?
Merida eBig.Nine 500 - dobra nawet w Alpy