Przejdź na nową stronę

TESTY ROWERÓW

2018-04-18

One-Twenty 9. 600 - jeden z najlepszych rowerów ścieżkowych w swej cenie

Merida One-Twenty 9. 600 została uznana za jeden z najlepszych rowerów ścieżkowych w swojej kategorii cenowej. Wyboru dokonał popularny australijski portal BikeExchange. 


Merida One-Twenty 9. 600
 trafiła na listę najlepszych rowerów ścieżkowych w cenie 3000 dolarów australijskich. Opublikował ją popularny australijski portal BikeExchange. Ponżej przedstawiamy obszerne fragmenty materiału. 

"Rowery ścieżkowe są określane jako wszechstronne rowery odpowiednie na singletracki, efektywne na podjazdach, ze 120-140-mm skokiem zawieszenia, który zapewnia wielką pewność i kontrolę na wymagających i trudnych technicznie zjazdach. Nasza lista składa się głównie z »fulli«, ale załapały się na nią też hardtaile dzięki swoim kołom dostosowanym do rozmiarów »plus« oraz świetnemu stosunkowi jakości do ceny.

One-Twenty 9. 600 jest dostępny także w poniższej wersji kolorystycznej


Rowery z tej półki cenowej wyspecjalizowały się jako modele do cross-country, ścieżkowe, do enduro czy downhillowe. Możesz wybrać ten typ, który najlepiej będzie odpowiadał Twojemu stylowi jazdy i Twoim trasom. Gorącym tematem w kategorii rowerów ścieżkowych jest rozmiar koła. Niektóre marki skupiają się na 27,5” z powodu zwinności tego rozmiaru, inne są przekonane do 29” ze względu na lepsze toczenia się i szybkość tego rozmiaru. Są też marki, które się wahają, oferujące oba rozmiary.
 
Ścieżkowe hardtaile wciąż rozwijają się jako aleternatywa do rowerów z pełnym zawieszeniem. Wiele marek wspiera koła dostosowane do rozmiarów »plus«, wyposażając swoje modele w bardzo szerokie opony. »Gumy« o szerokości od 2,8 do 3” dodają mnóstwo przyczepności, pochłaniają nierówności terenu i są porównywalne wagowo do węższych odpowiedników »fulli«.


 
Biorąc pod uwagę kwestie budżetowe, rowery z pełnym zawieszeniem pozostają najpopularniejszym wyborem dla tego typu jeżdżenia. »Full« zapewnia dodatkową kontrolę i komfort, ale musisz przygotować się na kompromisy, jeśli chodzi o komponenty, ponieważ z powodu większej złożoności ramy »fulla«, to ona jest znaczną częścią całego kosztu. W tej cenie aluminiowa rama, którą otrzymujesz, jest zwykle taką samą jak ta z droższych modeli.
 
Czego się spodziewać

W tej półce cenowej zaczynają być dostępne rozwiązania znane z najlepszych rowerów górskich, takie jak regulowana sztyca, napęd 1x i bezdętkowe koła. Ulubionym rozwiązaniem wśród miłośników MTB stały się zwłaszcza regulowane sztyce. Pozwalają zdalnie dostosować wysokość siodełka, żeby pokonywać trudne technicznie zjazdy bez negatywnego wpływu na pedałowanie na płaskich odcinkach i podjazdach. Wreszcie dampery ze sprężyną powietrzną stały się w tej cenie standardem, podobnie jak hydrauliczne hamulce tarczowe.


 
Spodziewajcie się napędów z 10- bądź 11-rzędowymi kasetami i dwiema tarczami z przodu, choć w sezonie 2018 coraz popularniejsze stają się napędy 1x. Zaletami takich napędów jest mniej ruchomych części, a więc mniejsze ryzyko mechanicznych problemów, i mniejsza waga. Takie rozwiązanie pozwala także producentom eksperymentować z projektem ramy. Mogą oni tworzyć rowery z większym prześwitem oraz krótszymi dolnymi rurami tylnego trójkąta, co przekłada się na większą zwinność roweru, lepszą trakcję i kontrolę. Ponadto, miejsce zwolnione na kierownicy pozwala zamontować dźwignię zdalnego sterowania regulowaną sztycą.


 
W tej półce cenowej pojawiają się także sztywne osie poprawiające prowadzenie i zachowanie roweru na trasie, zdecydowanie nie są jednak one standardowym rozwiązaniem i wciąż nie brakuje w tym segmencie tradycyjnych szybkozamykaczy. Wielkim usprawnieniem, dzięki któremu można jeździć z mniejszym ciśnieniem w oponach bez ryzyka złapania »gumy«, są bezdętkowe koła. Niektóre marki stosują w rowerach w tej cenie koła »tubeless ready«, ale zwykle potrzebny będzie zakup odpowiednich opon […].  Jedną ze ścieżkowych propozycji na dużych kołach jest Merida One-Twenty […]. Ma 130-mm amortyzator RockShox Sektor Silver RL z przodu i Monarch RL o skoku 120 mm z tyłu. Szerokie 2,35” »gumy« na 29” kołach dodają pewności podczas jazdy.
 
Napęd Shimano SLX zapewnia szeroki 2x10 zakres przełożeń i dobrze pasuje do hydraulicznych hamulców Shimano Deore. W tym modelu nie ma regulowanej sztycy, ale wysokiej jakości aluminiowa rama jest do niej przystosowana".

***

Poznaj specyfikację i geometrię Meridy One-Twenty 9.600 oraz zastosowane w rowerze technologie: KLIKNIJ.

One-Twenty 9. 600 jest dostępny także w alternatywnej wersji kolorystycznej: KLIKNIJ.Sprawdź, jak jeździ One-Twenty! Model One-Twenty 9. XT-Edition z taką samą ramą jak opisywana powyżej jest dostępny w różnych rozmiarach w Mobilnym Centrum Testowym Meridy. Aby zarezrwować rower na testy, wystarczy wypełnić formularz dostępny tutaj: ZAPISZ SIĘ.