Przejdź na nową stronę

TESTY ROWERÓW

2019-01-04

One-Twenty 9. 600 - "jak na kanapie" [video]

"Możesz nie schodzić z kanapy, idąc na rower" – tytułuje test One-Twenty 9. 600 mtb-xc.pl. "Wrażenia z zjazdy są tutaj najważniejsze, a te są na bardzo wysokim poziomie" – czytamy.


fot. Tomek Hoppe/mtb-xc.pl

Wszechstronna Merida One-Twenty od lat zapewnia dobrą zabawę na trasie. Tegoroczny model One-Twenty 9. 600 sprawdził ostatnio Tomek Hoppe z mtb-xc.pl. Test i galerię zdjęć można znaleźć pod TYM linkiem, poniżej prezentujemy jego obszerne fragmenty.

"Mam wrażenie, że producenci trochę odsapnęli, kiedy rowerzyści dość masowo stwierdzili, że rower górski nie musi służyć tylko do ścigania. Z roku na rok widać to po specyfikacjach rowerów, gdzie często górę bierze komfort jazdy i łatwość kontroli roweru, a nie jego waga, sztywność itp., dziś to jest zaklepane tylko dla typowo wyścigowych rowerów XCO, a całkiem niedawno dotyczyło to także właśnie takiego segmentu jak One-Twenty.


fot. Tomek Hoppe/mtb-xc.pl

Jeżeli dla Ciebie wrażenia z jazdy biorą górę nad czasem przejazdu trasy, to ten typ roweru będzie Ci leżał. Na długim maratonie w górach albo na etapówce także spełni swoje zadanie. Właśnie takiej roli upatrywałbym dla tego roweru pod swoim własnym kątem. Na podjazdach i tak nigdy nie będę zdobywcą KOMów, za to na zjazdach i na technicznych odcinkach pełne zawieszenie i opuszczana sztyca pozwalają jechać dużo swobodniej. Oczywiście sam widelec jak i damper można regulować i nawet całkowicie zablokować. Możliwa jest także regulacja tłumienia powrotu.

Dzięki wykonaniu ramy w standardzie boost oraz zastosowaniu widelca Manitou Mattoc także w tym standardzie możemy spokojnie zmieścić nawet bardzo szerokie opony, a rower zyskuje dodatkowo trochę bocznej sztywności, przydatnej gdybyśmy chcieli wstać z siodła i trochę rozpędzić rower. Jeżeli natomiast już zaczniemy jazdę w dół, to największą robotę, oprócz widelca, wykona dla nas damper Foksa oraz opuszczana sztyca. Opony Maxxis Forekaster o szerokości 2,35 zapewnią dobrą przyczepność w trudnym górskim terenie [...].


Tylna przerzutka i manetka to dobrze znany wszystkim Shimano SLX, jednak sam napęd jest dość ciekawy, bo mamy tutaj korbę Race Face Affect z blatem o 30 zębach, a do tego producent zestawił kasetę Sunrace 11 rzędową o stopniowaniu 11-50. Zakres przełożeń jest naprawdę duży i mimo stosunkowo dużego blatu, wcale nie potrzeba ultramocnej nogi do podjechania stromych ścianek [...].
 
Dla mnie tak skomponowana Merida One Twenty jest odpowiednim rowerem do nieskrępowanej jazdy po górskich szlakach i poza nimi, nie jest to najlżejszy rower. Nie znajdziemy tu carbonowej ramy i tego typu elementów, ale wrażenia z zjazdy są tutaj najważniejsze, a te są na bardzo wysokim poziomie".

***
Sprawdź szczegóły Meridy One-Twenty 9. 600: KLIKNIJ.

Czytaj także
One-Twenty 9. 600 - jeden z najlepszych rowerów ścieżkowych w swej cenie