Przejdź na nową stronę

TESTY ROWERÓW

2018-02-19

Nowy One-Forty - najlepszy rower ścieżkowy w swej cenie? [video]

"To być może najlepszy rower świeżkowy w tej cenie, jakim jeździliśmy" - pisze o nowym One-Forty Flow Mountain Bike, czołowy australijski portal MTB. 


Nowa Merida One-Forty została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez światowe media. Najnowszy test roweru publikuje Flow Mountain Bike, czołowy australijski portal MTB. Poniżej przedstawiamy tłumaczenie obszernych fragmentów recenzji. Dotyczy ona wersji 800, jednak ta sama rama została wykorzystana w dostępnych w Polsce One-Forty 700 i One-Forty 600.

"Nowa Merida One-Forty 800 […] to naturalny kandydat do miana najlepszego roweru ścieżkowego w tej półce cenowej, jakim jeździliśmy.
 
Rower jest przyjemnie użyteczny. Jest w 100% aluminiowy, a rama wygląda czysto i solidnie. Wszystkie przewody są dobrze zabezpieczone przy użyciu mocnych aluminiowych zacisków, które blokują je przy wejściu do ramy. Można też założyć do niego koszyk na bidon […]. To bardzo sensownie zbudowany rower, co wielu osobom powinno przypaść do gustu.

Obejrzyj prezentację roweru

One-Forty wykorzystuje ten sam projekt zawieszenia Float Link co One-Twenty i One-Sixty. To bardzo dobry system. Skok zawieszenia zdaje się nie mieć końca, jakby był większy niż sugerowane 140 mm, i nawet duże przeszkody nie spowalniają roweru. To był szczególnie jasny punkt tego roweru, po prostu świetnie spisywał się w trudnym terenie.
 
Zakładamy, że rozmiar Plus opon wkrótce zakończy swój żywot, poza hardtailami i niektórymi modelami e-bike. W zamian coraz częściej widzimy opony 2,6”, które zapewniają lepsze połączenie przyczepności, stabliności i trwałości niż gumy 2,8” czy 3,0 Plus. Połączenie dwóch modeli opon Maxxis i 30-mm obręczy sprawdza się w One-Forty fantastycznie. Otrzymujemy wsparcie hamowania, dobre zachowanie w zakrętach i przyczepność na podjazdach.Pokochaliśmy geometrię tego roweru. Kąt główki ramy to 66,3 stopnia, to łagodniejsza wartość niż u większości bezpośredniej konkurencji. Dolne rury tylnego trójkąta One-Forty są krótkie, a rower jest precyzyjny i skacze jak mistrz. Zachowuje się przy tym bardzo pewnie, gdy zjeżdżasz nim trudnymi technicznie odcinkami, na których można wylecieć z siodła. Zasięg roweru nie jest przesadnie długi, więc jeśli wahasz się między dwoma sąsiednimi rozmiarami, sugerowalibyśmy raczej większy niż mniejszy […]
 
Fantastycznie jest zobaczyć SRAM Eagle w rowerze z tej półki cenowej. Duże plusy dla Meridy za Eagla – 500% zakresu przełożeń i cicha praca czynią z niego zwycięzcę. Czterotłokowe hamulce SRAM Code mogą się wydawać przesadą, ale słusznie zwiastują dobre zjazdowe umiejętności tego roweru i są bardzo mocne […]


 
Gdy tylko po raz pierwszy zobaczyliśmy ten rower, wiedzieliśmy, że spędzimy z nim dobry czas. Po prostu wszystko się w nim zgadzało – właściwe kąty, właściwe komponenty, wszystko we właściwej cenie. Nasze przeczucia okazały się słuszne. To kawał roweru!
 
Jeśli szukasz narzędzia, które poradzi sobie z najbardziej zdradzieckimi ścieżkami, i nie śpisz na pieniądzach, ten rower powinien się znaleźć na Twojej liście […]".

***
W kolekcji 2018 Merida Polska znalazły się dwa modele One-Forty wykorzystujące tę samą ramę, co w opisanym wyżej One-Forty 800. Kliknij w zdjęcia poniżej, by poznać szczegóły.

One-Forty 700

One-Forty 600

Czytaj także
One-Forty wśród najbardziej oszałamiających rowerów na 2018
Poznaj Reya Ilagana, jednego z twórców rowerów Merida