Przejdź na nową stronę

TESTY ROWERÓW

2014-01-22

Merida One-Forty 5-B

„Merida One-Forty to bardzo zwinny ścieżkowiec, który może dać radość nie tylko na technicznych zjazdach, ale także na podjazdach” – czytamy o naszym nowym modelu w „bikeBoardzie” (nr 1-2/2014). Rower, określany w czasopiśmie jako „pełnoprawne enduro”, otrzymał w teście ocenę 5,0 – świetny.Jedną z najważniejszych nowości w 2014 r. modelowym jest dla Meridy One-Forty-B, całkowicie odświeżony „full”, który zyskał m.in. 27,5” koła i zaawansowane technologicznie zawieszenie. O tym, jak nowe rozwiązania sprawdzają się w praktyce, można dowiedzieć się z nowego wydania „bikeBoardu”. „Pierwszym zaskoczeniem był zapał do podjeżdżania, którym wykazywał się rower” – dzieli się swoimi wrażeniami Szymon Janik. „[…] Zawieszenie nie bierze sobie do serca nawet wysokiej kadencji i uaktywnia się jedynie podczas najechania na przeszkodę. Magia” – czytamy dalej. Jak zaznacza tester, mimo dłuższego niż w konkurencyjnych modelach tylnego trójkąta, One-Forty 5-B jest bardzo zręczny i z łatwością radzi sobie na technicznych podjazdach.
 
 Rower wypadł w teście świetnie także na zjazdach, które „wywołują uśmiech na twarzy”. Dzięki płaskiemu kątowi główki ramy One-Forty 5-B jest „niezwykle stabilny, i to niezależnie od stromizny czy prędkości”, a „długie zakręty przejeżdża ze stoickim spokojem, lecz wciąż pozostaje w gotowości na nagłe zacieśnienie”. Zdaniem Szymona Janika rower prowadzi się bardzo precyzyjnie, a jego żywiołem są małe nierówności połykane bez problemu dzięki dobrej pracy zawieszenia i większym kołom. Tester chwali także skoczność One-Forty, „nadzwyczajnie mocne” koła i bezpieczeństwo, które zapewnia nasz „full”. „bikeBoard” docenił zawieszenie VPK z wirtualnym punktem obrotu powodujące, że „Merida jest efektywna na podjazdach, ale płynnie wykorzystuje pełen skok na zjazdach”. Nasze kompetencje, zdaniem testera, podkreśla „lekka, a przy tym znacznie sztywniejsza niż u konkurencji rama”.
 
 „Merida One-Forty to bardzo zwinny ścieżkowiec, który może dać radość nie tylko na technicznych zjazdach, ale także na podjazdach. Bardzo przyjemnie działające zawieszenie, praktycznie downhillowy kąt główki czy bardzo mocne koła sprawiają, że można traktować ten rower jako pełnoprawne enduro, mimo troszkę mniejszego skoku” – podsumowuje „bikeBoard”.
 
 Zapraszamy do zapoznania się z opisem technologii zastosowanych w Meridzie One-Forty-B (kliknij), a także ze specyfikacją i geometrią testowanego modelu (kliknij).