Przejdź na nową stronę

TESTY ROWERÓW

2018-04-18

Crossway 500 jednym z królów rowerowych ścieżek

"Jeździ tak. jak wygląda. Szybko i komfortowo" - pisze "Rowertour" o Meridzie Crossway 500. Została ona przetestowana przez magazyn w ramach przeglądu królów rowerowych ścieżek - modeli crossowych w cenie 3500 zł. 


"Ścieżka rowerowa niejedno ma imię. Może być leśna, szutrowa lub miejska. By szybko przemieszczać się po każdej z nich, potrzebujemy możliwie wszechstronnego roweru. Nie od razu musi być to trekking lub rower górski. Najlepiej sprawdzi się lekki cross". Tak "Rowertour" rozpoczyna swój przegląd rowerów crossowych w cenie 3500 zł, który ukazał się w kwietniowym wydaniu cenionego wśród rowerowych turystów magazynu. Prezentujemy obszerne fragmenty przeglądu.

"Przyglądając się temu rowerowi, można od razu zauważyć, że najlepiej się sprawdza na asfaltowych i mocno ubitych drogach. Jeździ tak, jak wygląda. Szybko i komfortowo. Zajmowana za kierownicą pozycja jest wygodna, ale nie do końca wyprostowana. Bez problemu można na nim pokonywać wiele kilometrów. To akurat zasługa mało sportowej geometrii ramy. Dzięki krótkiemu na 80 mm mostkowi, rower sprawnie pokonuje zakręty. Prowadzi się przy tym stabilnie.


 
Kiedy z kolei o ramie mowa, trudno nie zwrócić uwagi na jej modny kształt, atrakcyjną kolorystykę i zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Szczególnie ciekawie wygląda główka ramy z poszerzonym dolnym łożyskiem (tapered headtube) oraz mocno spłaszczona górna rura […]. Tym, co zwraca uwagę, jest praktyczna osłona i prowadnica pancerzy w jednym. Znajduje się pod dolną rurą i znakomicie porządkuje pancerze oraz przewód biegnący do tylnego hamulca. Pośrednio osłania też lakier, którym jest pokryta dolna rura ramy.

W szybkiej i wydajnej jeździe bardzo pomaga praktyczna manetka blokady amortyzatora. Jej największym atutem jest to, że znajduje się na kierownicy. By więc aktywować blokadę, nie trzeba się schylać do goleni amortyzatora. Działa sprawnie, szybko i jednym ruchem kciuka blokuje pracę amortyzatora na tzw. beton […].



Trzydzieści biegów wystarcza w ruchu miejskim i podczas ambitnych wypraw za miasto […]. Nie mam żadnych zastrzeżeń do kultury pracy całego napędu i sterujących jego pracą manetek. W tym przypadku to udane połączenie trwałych i pewnie działających komponentów Shimano Deore M6000 z niespotykaną w tej klasie rowerów wysokiej jakości tylną przerzutką Deore XT. Problemów nie sprawiał też mechanizm korbowy marki FSA.
Podstawowe pozagrupowe hamulce Shimano BR-M315 działają bezproblemowo i zatrzymują rower w każdej sytuacji [...].

Przy każdym nadepnięciu na pedały Crossway wręcz połyka kolejne kilometry asfaltowych ścieżek. Niewątpliwie to zasługa opon o małych oporach toczenia. Maxxisy z wkładką antyprzebiciową są stworzone do pokonywania asfaltowych i utwardzonych dróg [...]. Kolejną miejską funkcjonalnością są odblaskowe ranty opon, które po zmroku znacząco zwiększają widoczność rowerzysty.


 
Zalety
+ główka ramy w standardzie tapered headtube
+ osłona dolnej rury ukrywająca pancerze
+ możliwość zamontowania drugiego bidony
+ blokada amortyzatora na kierownicy
+ odblaskowe ranty opon
 
Wady
- niskiej jakości zacierające się pedały
- mała sztywność i słaba praca amortyzatora
+/- typowo miejskie opony".
 
Dodatkowe informacje

"W rowerze Merida mamy do czynienia z niezwykle wygodną w obsłudze manetką blokady umieszczoną na kierownicy".

"Merida poszła o krok dalej, montując w swoim rowerze flagowy model przerzutki z trekkingowej grupy osprzętu (Deore XT)".

"Sylwetka podczas jazdy jest bardziej wyprostowana, a przez to komfortowa. Mimo to rowerom nie brakuje potrzebnej zwrotności".

"Idea roweru crossowego opiera się na czystości formy, a więc rezygnacji z błotników, sakw i nóżek. Nie znaczy to, że nie da się ich zamontować. Dzięki specjalnym punktom montażowym, każdy z trzech rowerów posiada taką funkcjonalności".

W Crossway’u tylny hamulec jest mocowany w systemie Post Mount. "To rozwiązanie obniża wagę i ułatwia montaż samego hamulca".

Z pełną wersją testu można się zapoznać w wydaniu kwietniowym 2018 magazynu "Rowertour".

***
Poznaj specyfikację i geometrię Meridy Big.Nine 500 oraz zastosowane w rowerze technologie: KLIKNIJ

Rower jest dostępny także w alternatywnej wersji kolorystycznej. Kliknij w zdjęcie poniżej, żeby poznać jej szczegóły.


Obie wersje kolorystyczne roweru występują także jako modele damskie z obniżonym przekrokiem.