Przejdź na nową stronę

TESTY ROWERÓW

2019-01-04

Big.Nine 800 - odkryj aluminium na nowo [video]

"Odnoszę nieodparte wrażenie, że rok 2018 w rowerach hardtail będzie odkryciem na nowo aluminium. Carbon panował przez długie lata, ale sporo się pozmieniało i można to zauważyć w Meridzie Big.Nine 800" - czytamy w teście mtb-xc.pl.


fot. Tomasz Hoppe/mtb-xc.pl

Poniżej prezentujemy pełną treść testu Meridy Big.Nine 800, który ukazał się na mtb-xc.pl.

"Od kilku lat na rynku obserwujemy mocną personalizację rowerów. Producenci starają się wycelować w jak najwęższą grupę odbiorców i widać to bardzo dobrze w nowych modelach. Widać gołym okiem, że świadomy użytkownik roweru górskiego już nie jest tylko uczestnikiem wyścigów, ale po prostu lubi pojeździć na dobrym rowerze MTB.


fot. Tomasz Hoppe/mtb-xc.pl

Priorytetem dla wielu nie jest już wyścigowy rower na carbonowej ramie, a bardziej istotne są komponenty, które będą na wysokim poziomie oraz z dużą żywotnością. Do tego dochodzi to, że trochę w cieniu, można powiedzieć na drugim planie ramy aluminiowe przeszły sporą zmianę, są coraz lżejsze z dobrym zachowaniem sztywności.


fot. Tomasz Hoppe/mtb-xc.pl

I właśnie tutaj pojawia się taki rower jak Merida Big.Nine 800. Rower złożony na napędzie Sram Eagle GX 1×12, z korbą Stylo 6K 32T. Do tego FOX Rythm 100 mm z manetką blokady skoku. Spoza stajni SRAM mamy tu hamulce Shimano SLX. Rower stoi na kołach fabrycznych Meridy, które są w standardzie boost. Za dobre toczenie się odpowiada komplet opon Maxxis Ikon. No i do tego wspomniana wcześniej aluminiowa rama z kątem główki 70 stopni.


fot. Tomasz Hoppe/mtb-xc.pl

Ten sprzęt to ciekawa, nowoczesna konstrukcja, która z jednej strony może być rowerem do jazdy w terenie, który będzie służył bardzo długie lata. Z drugiej strony mamy aluminiowy wyścigowy rower, z bardzo dobrą specyfikacją. Jeżeli rozpatrujemy rower pod kątem ścigania, to musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: rama czy osprzęt? Jeżeli niekoniecznie zależy nam na carbonowej ramie, to nowe ramy aluminiowe naprawdę nie wiele ustępują tym z kompozytu i warto spojrzeć na taki rower.


fot. Tomasz Hoppe/mtb-xc.pl

Zdaję sobie sprawę, że takie rowery to lekkie balansowanie na linie bo z jednej strony taka konfiguracja może mieć wielu zwolenników, ale tak samo dużo wrogów, bo »carbon musi być«. Jeżeli jednak priorytetem dla nas są wrażenia z jazdy i miłe spędzenie czasu na rowerze w terenie, to sam skłaniałbym się do ramy aluminiowej. Na sam koniec chciałbym powiedzieć o tym, co rzuca się w oczy na samym początku. Malowanie tej ramy jest naprawdę świetną robotą. Pokazywałem ten rower kilku osobom i albo trafiłem na fanów takiego koloru, albo po prostu obiektywnie ten niebieski wyszedł Meridzie świetnie".

Obejrzyj prezentację Meridy Big.Nine 800


Test wraz z bogatą galerią zdjęć ukazał się na mtb-xc.pl - KLIKNIJ.

***
Poznaj szczegóły specyfikacji, geometrii i technologii zastosowanych w Meridzie Big.Nine 800  - KLIKNIJ.

Big.Nine 800 był ostatnio testowany także przez magazyn "bikeBoard", który ocenił rower na 5 w skali 0-6. Sprawdź szczegóły testu - KLIKNIJ.Sprawdź, jak jeździ Big.Nine! Modele Big.Nine Team, Big.Nine 7000-E (rama jak w modelu 6000) oraz Big.Nine 500 Lite (rama jak w modelu 800) są dostępne w różnych rozmiarach w Mobilnym Centrum Testowym Meridy. Aby zarezrwować rower na testy, wystarczy wypełnić formularz dostępny tutaj: ZAPISZ SIĘ.

Czytaj także
Nowy Big.Nine i Big.Seven - lekko i komfortowo: przeczytaj artykuł nt. nowej wersji znanych hardtaili.

Poznaj testy nowych wersji Big.Nine'a
Obejrzyj Meridę Big.Nine 500 Lite, nowy rower startowy SzajBajka [video]
Big.Nine 500: najlepszy hardtail za 4 tys. zł wg "bikeBoardu"
Mróz i błoto nie dały rady. Big.Nine 500 Lite na podium w debiucie [video]
Zawodowy Big.Nine pomógł amatorowi
Big.Nine XT: szybkość i dobra zabawa

BikeRadar chwali Big.Nine'a
Big.Nine 4000 - jeden z najlepszych wg bikeWorld.pl [video]
Big.Nine 4000: najlepszy rower na maraton wg "bikeBoardu"
Big.Nine 4000 doceniony przez "Vélo Vert"
Big.Nine 9000 przebojem sezonu w magazynie "Bike"
Big.Nine 600 z dobrą oceną "bikeBoardu"
Big.Nine 7000 z oceną celującą od mtb-xc.pl
Big.Nine Team - "niesamowicie lekki, wyjątkowo szybki"
Big.Nine 9000 najlepszym hardtailem wg magazynu "Bike"
Nowy Big.Nine zachwycił bikeWorld.pl
Big.Nine 800 polecany przez "aktiv Radfahren"
"Bike": nowy Big.Nine jest super
Nowy Big.Nine chwalony przez "bikeBoard"