Przejdź na nową stronę

TESTY ROWERÓW

2018-04-18

Aluminium czy karbon? Big.Nine 800 vs 6000 w teście "bikeBoardu" [video]

Który model wybrać? Tańszy aluminiowy czy droższy karbonowy? Jak wypadają w bezpośrednim porównaniu? Bliźniaczo podobne hardtaile Big.Nine 800 i 6000 zestawił "bikeBoard", który przyznał im oceny odpowiednio 5,0 i 5,5 w skali 0-6. 



"Mimo wielu »eksperckim« głosom oraz teoriom spiskowym sugerującym zamach na twój portfel, trzeba uczciwie powiedzieć: carbon jest lepszy od aluminium. Tym testem chcemy jednak pokazać, gdzie konkretnie aluminium przegrywa, jak bardzo i czy rozbieżności w wydajności można rozsądnie uzasadnić różnicą w cenie" - czytamy w kwietniowym wydaniu "bikeBoardu" (4/2018). Magazyn porównał dwa hardtaile, które mają bardzo zbliżoną specyfikację, a najważniejszą różnicę między nimi stanowi rama. Rama Big.Nine 800 jest wykonana z aluminium 6066, serce Big.Nine'a 6000 zostało stworzone z włókna węglowego. Poniżej przedstawiamy obszerną część testu.

Obejrzyj zapowiedź testu

"Wrażenia z jazdy

Aluminiowy Big.Nine 800 przy pierwszym kontakcie satysfakcjonuje pozycją za kierownicą i dopiero przesiadka na carbonową wersję pokazuje, że może być jeszcze lepiej. Aluminiowy bolid jest na tyle usportowiony i dobrze wyposażony, że zadowoli nawet etatowych malkontentów. 800 bardzo dobrze połyka kolejne podjazdy, w czym duża zasługa zaawansowanego napędu pozwalającego na doskonały dobór przełożeń. W połączeniu z koronką 32 z. pozwala podjechać praktycznie wszędzie.

Prawdą jest, że kilogram masy więcej niż w carbonowym bolidzie na długich podjazdach robi dużą różnicę, ale nie dyskwalifikuje. Zdając sobie sprawę, że 800 stworzona została z myślą o wyzwaniach innych niż wyczynowe, wolałbym jednak, żeby sportowy charakter niebieskiej Meridy był silniej zaakcentowany. Choćby poprzez zastosowanie podobnego jak w wersji carbonowej mostka. 

Tłumienie ramy nie jest wybitne, ale jak na aluminiową konstrukcję i tak oceniamy je ponadprzeciętnie dobrze. Świetne wyposażenie, zwłaszcza widelec i opony, na tyle skutecznie maskuje pewne cechy aluminiowej konstrukcji, że przeszkadzać mogą one wyłącznie wytrawnym znawcom. To rower, który prowadzi się solidnie i nieustannie zachęca do jazdy. Wyżsi testerzy częściej komplementowali stabilność, a jego mniej sportowy charakter stał się dla nich wielkim atutem. Zresztą nie każdy szuka roweru tylko do ścigania, a aluminiowa 800 wychodzi takim potrzebom naprzeciw.

Carbonowy Big.Nine 6000 to wzór, jak powinien wyglądać współczesny 29er. Odnieśliśmy wrażenie idealnego rozkładu mas pomiędzy kołami. Wszystkie wektory układają się w pożądanych kierunkach i aż chce się mocno depnąć w korby. Tym bardziej, że czuć, jak rower reaguje na każdy wat mocy. Obniżona i zwarta pozycja jeszcze poprawia możliwości przyspieszania, dając wrażenie perfekcyjnego ułożenia na rowerze. Najważniejsze są jednak zjazdy. Właśnie takiego zachowania oczekujemy w wymagającym ternie. Jedzie się pewnie, ale odpowiednia doza agresji pomaga w dynamicznym pokonywaniu zakrętów.


Dobrze ustawione tłumienie widelca oraz odpowiednio dobrane ciśnienie w oponach sprawia, że sterowanie staje się bardzo pewne. 6000 jest gotowy na bój. Zazwyczaj odnajduję chociaż jeden element, który chciałbym w testowanym rowerze zmienić. Ten zostawiłbym bez zmian… no, może dodałbym 2 zęby do koronki korby, żeby podkręcić prędkość maksymalną. Zastosowanie carbonowej sztycy wpłynęło na drobne zmniejszenie ciężaru, ale ważniejsze jest to, że 6000 ma dzięki temu lepszą amortyzację podczas kręcenia z siodła. To ważny, ale nie zawsze doceniany element roweru.
 
Geometria

Big.Nine 800

[…] Pomimo bardziej wyprostowanej pozycji „osiemsetka” jest wciąż dynamiczna, z wyczuwalnym, sportowym DNA.
 
Big.Nine 6000

Carbonowy hardtail jest zrobiony tak, jak w książkach piszą. Długość górnej rury gwarantuje nam odpowiednie wyciągnięcie na rowerze przy zachowaniu bardzo komfortowej pozycji. Rozłożenie ciężaru ciała jest bliskie ideału. Zastosowanie mostka z ujemnym kątem pozwala bardzo zmienić pozycję na rowerze […].
 
Sztywność

źródło: "bikeBoard"

Wynik »osiemsetki« robi wrażenie. Nie tylko wiedzie prym wśród aluminiowych konstrukcji, ale jeżeli porównamy ją z carbonowymi hardtailami w przedziale cenowym 10 000 – 11 0000 zł z zeszłorocznego testu, to okazuje się, że Merida zawstydza droższą konkurencję. Bardziej istotne jest jednak to, że po najechaniu na przeszkodę wykazywana przez nas sztywność boczna, z której wynikają dobre parametry jezdne i bardzo dobra transmisja mocy, nie powoduje bólu w krzyżu.


źródło: "bikeBoard"

Wykresy opisujące sztywność 6000 kształtują się tak, jak najbardziej lubię. Z kilkuletnich obserwacji wynika, że taka krzywa obrazuje bardzo dobre właściwości na podjazdach, zwłaszcza krótkich, sztywnych, gdzie wkładamy mnóstwo mocy. 6000 daje poczucie, że moc nie ucieka w nieznanym kierunku. Przy szybko pokonywanych wertepach czuć przewagę włókna węglowego, ale wiemy, że inaczej być nie mogło. Merida 6000 lepiej amortyzuje, dzięki czemu pozwala oszczędzić wiele sił […].

Koła w obu rowerach są identyczne, dlatego uzyskane wyniki sztywności są takie same […]. Wśród kół z droższych carbonowych rowerów, porównywalnych z 6000, koła Meridy zdecydowanie górują sztywnością.
 
Osprzęt

Jeszcze niedawno napęd 1x był synonimem wyczynowego kolarstwa i niewiele osób mogło pozwolić sobie na taki rarytas. Bo albo 1x12 był za drogi, albo 1x11 za trudny. W tym przypadku oba testowe rowery mają Eagla, ale szczególnie cieszy nas fakt, że tak zaawansowane napędy pojawiają się w nie tak znowu drogich konstrukcjach. Działanie najtańszej wersji Eagla GX nie jest tak perfekcyjne jak nas przyzwyczaiły droższe grupy SRAM, ale różnice są dostrzegalne dopiero w trudnych warunkach […].



Dzięki zmodyfikowanemu względem 1x11 łańcuchowi oraz zębatce korby zrzucanie przełożeń jest niebywale precyzyjne, a oglądanie tego z bliska grozi hipnozą. Hamulce pasują do całości […]. Reasumując, nie jest to kompletacja bezbłędna w każdych warunkach, ale uczciwa i satysfakcjonująca.
 
Podsumowanie

Twórca Big.Nine 800 podczas projektowania miał z pewnością dobry dzień. Stworzył rower, który będzie cieszyć przyszłego nabywcę i ma bardzo efektowny napęd. Dla mniej doświadczonych osób, które nie mają w planach katować siebie oraz sprzętu w wymagających wyścigach, okaże się szybszy niż zakładali. Jest na tyle dobry, że różnica względem węglowego Big.Nine 6000 będzie dla nich mało wyczuwalna. Jednak dla doświadczonych, wycieniowanych zawodników, carbonowy będzie jedynym słusznym wyborem, a różnica w cenie jest adekwatna do jego większych możliwości.

Obejrzyj szczegóły produkcji karbonych ram Merida

Włókno węglowe pozwala ukształtować formę podatną na ugięcia gdzie tego potrzeba oraz sztywną w pożądanych płaszczyznach. Osoby, które niejeden kamień i korzeń w życiu przejechały, docenią pracę, jaką inżynierowie z Meridy włożyli w projekt tego modelu. Materiał ramy plus wyścigowe podejście do geometrii kokpitu zmieniły rower w precyzyjnie reagujący na każdy ruch ciała kolarza. 6000 nie boi się trudnych wyzwań i najgorszych warunków terenowych. Obydwie Meridy są godne polecenia za wygodną i efektywną geometrię sprawdzającą się w boju.
 
Oceny

Big.Nine 800


źródło: "bikeBoard"

Aluminiowa Merida 800 to bardzo udany projekt. Jedyne do czego przyczepią się wyczynowcy to masa roweru. Trudno będzie walczyć o podium najmocniej obsadzonych kategorii, co dla nas oznacza -1 punkt w budowie. Odpowiednio sztywna sportowa rama oraz pozostałe komponenty z wysokiej półki zagwarantowały bliskie perfekcji prowadzenie. Ocena za amortyzację to skłdowa tłumienia ramy i widelca. Rama jest niezła, ale w pierwszej fazie skoku Fox nie wyłapywał małych nierówności tak jakbyśmy tego oczekiwali w takim rowerze.
 
Big.Nine 6000


źródło: "bikeBoard"

To rower na miarę najbardziej wymagających zawodników. Już po pierwszym kontakcie anonsuje, do czego został stworzony i wywiązuje się z tego w 100%. Prowadzenie zdecydowanie na 6. Szybki na podjazdach i stabilny w dół – połączenie wręcz idealne. Przed przyznaniem oceny 6 także za budowę powstrzymał nas tylko fakt, że w tej klasie można znaleźć rowery jeszcze lżejsze. Myśląc o upgradach, zdecydowanie warto powalczyć o lżejsze koła. Za małą czułość widelca na niewielkich nierównościach zdecydowaliśmy się obniżyć ocenę za amortyzację o jeden punkt.
 
Dodatkowe informacje

Mostek w carbonowej Meridzie robi różnicę. Już wizualnie rower wygląda bardzo agresywnie a za kierownicą można to tylko potwierdzić. To świetny krok producenta, który z pewnością docenią nabywcy.
 
Podoba nam się rozwiązanie z prowadzeniem linek w aluminiowej wersji. Wszystkie biegnące do tyłu roweru wyprowadzone są w okolicach suportu z plastikowej osłony. Przewód tylnej przerzutki w 800 poprowadzony jest wzorowo, niwelując jakiekolwiek zagięcia pancerza. Carbonowy tylny trójkąt wykonano bardzo starannie, a większe przekroje można zaobserwować dopiero w okolicach korby. Stąd ten komfort.

***
Poznaj szczegóły specyfikacji, geometrii i zastosowanych technologii Meridy Big.Nine 800 [KLIKNIJ] i 6000 [KLIKNIJ].



Sprawdź, jak jeździ Big.Nine! Modele Big.Nine Team, Big.Nine 7000-E (rama jak w modelu 6000) oraz Big.Nine 500 Lite (rama jak w modelu 800) są dostępne w różnych rozmiarach w Mobilnym Centrum Testowym Meridy. Aby zarezrwować rower na testy, wystarczy wypełnić formularz dostępny tutaj: ZAPISZ SIĘ.

Czytaj także
Nowy Big.Nine i Big.Seven - lekko i komfortowo: przeczytaj artykuł nt. nowej wersji znanych hardtaili.

Poznaj testy nowych wersji Big.Nine'a
Obejrzyj Meridę Big.Nine 500 Lite, nowy rower startowy SzajBajka [video]
Big.Nine 500: najlepszy hardtail za 4 tys. zł wg "bikeBoardu"
Mróz i błoto nie dały rady. Big.Nine 500 Lite na podium w debiucie [video]
Zawodowy Big.Nine pomógł amatorowi
Big.Nine XT: szybkość i dobra zabawa

BikeRadar chwali Big.Nine'a
Big.Nine 4000 - jeden z najlepszych wg bikeWorld.pl [video]
Big.Nine 4000: najlepszy rower na maraton wg "bikeBoardu"
Big.Nine 4000 doceniony przez "Vélo Vert"
Big.Nine 9000 przebojem sezonu w magazynie "Bike"
Big.Nine 600 z dobrą oceną "bikeBoardu"
Big.Nine 7000 z oceną celującą od mtb-xc.pl
Big.Nine Team - "niesamowicie lekki, wyjątkowo szybki"
Big.Nine 9000 najlepszym hardtailem wg magazynu "Bike"
Nowy Big.Nine zachwycił bikeWorld.pl
Big.Nine 800 polecany przez "aktiv Radfahren"
"Bike": nowy Big.Nine jest super
Nowy Big.Nine chwalony przez "bikeBoard"