Przejdź na nową stronę

AKTUALNOŚCI

2019-01-12

Silex 700 - najlepszy rower gravelowy 2018/19 [video]

Silex 700 został wybrany najlepszym rowerem gravelowym 2018/19 w plebiscycie road.cc. Jeden z czołowych szosowych portali świata zdecydował tak, podkreślając, czym wyróżnia się Silex spośród wielu innych graveli i dlaczego podziwia podejście Meridy do tej kategorii rowerów.Ostatnio karbonowy Silex 9000 został uznany drugim najlepszym rowerem gravelowym 2018 przez off-road.cc. Szosowa siostra tego portalu, road.cc, również przeprowadziła swój gravelowy plebiscyt. Najleszym rowerem gravelowym i przygodowym 2018/19 road.cc uznał Meridę Silex 700. Z oryginalnym materiałem, a także konkurentami do zwycięstwa, można się zapoznać pod TYM linkiem. Poniżej przedstawiamy tłumaczenie.

"Chcecie zjechać w teren na rowerze gravelowym czy przygodowym? Oto najlepsze modele z tej kategorii, które testowaliśmy w minionym roku.


 
Bez wątpienia, najszybciej rozwijającą się i najbardziej ekscytującą kategorią rowerów minionego roku były modele gravelowe i przygodowe. Zyskały popularność w dużej mierze dzięki długodystansowym wyścigom gravelowym w USA, ale mocno przemawiają do wielu różnych użytkowników, dojeżdżających do pracy, miłośników »ustawek«, wielbicieli długodystansowych imprez, podróżników i wielu innych. W tych rowerach chodzi o możliwość jazdy w zróżnicowanym terenie, szerokie opony i wszechstronność. Dają też wielką frajdę […].

Pierwsze miejsce w tej zaciętej kategorii zdobywa Merida Silex 700.
 
Silex 700 zwycięża, ponieważ to przemyślany pakiet godnych zaufania komponentów i geometrii, która daje stabilną jazdę. Jego geometria przypomina nieco geometrię rowerów górskich, co przekłada się na znakomite wrażenia z jazdy, na szosie i w terenie. Ten szybki i skory do zabawy rower zaciera granicę między szosą i MTB.


 
W ramie nie brakuje wyrafinowanych kształtów – główki ramy i głównych rur – które na pierwszy rzut oka mogą rodzić pytanie: »czy to karbon?«. Wysoka główka ramy zachęca do częstszej jazdy w dolnym chwycie. Jest on w Sileksie wygodny i przekłada się na stabilne prowadzenie. Wysoka główka ramy, a tym samym wysoka pozycja na rowerze, sprawiają, że nie jest potrzebny zestaw podkładek, jak w innych rowerach.
 
Górna rura jest w Sileksie dłuższa, inspirowana MTB, ale kompensowana nieco krótkim mostkiem i kompaktowym dolnym chwytem, które dobrze pasują do tej ramy. Jazda w górnym chwycie też jest w Sileksie dobra i stabilna, szczególnie na podjazdach, gdy pozycja nie jest ani trochę przykurczona.
 
Mnóstwo prześwitu przy górnych i dolnych rurach tylnego trójkąta oznaczało, że 35-mm opony Maxxis wciąż miały tego prześwitu bardzo dużo. Możesz założyć większy rozmiar opon czy inny bieżnik na trudniejszy teren i lepszą amortyzację.

Obejrzyj recenzję Sileksa 700, którego sprawdził na wyprawie SzajBajk


Kiedy wstawałem z siodełka na szosowych podjazdach, wspinało mi się dobrze. Jak na szerokie opony było zaskakująco żwawo, w czym pomagał ich gładki środek. Na podjazdach w terenie pewności dodawały klocki po bokach, ale na duże błoto będą one niewystarczające. Na szybkich singletrackach z zakrętami czy szutrowych ścieżkach rower czuje się bardzo dobrze, w czym pomaga jego szybkie przeniesienie ciężaru i stabilność jazdy.
 
Pełna grupa Ultegra działała bez zarzutu, zarówno jeśli chodzi o płynną zmianę biegów, jak i godne zaufania hamulce. Sztywne osie w kołach Fulcrum zapewniają dodatkową stabilność i zwartość ramy.


 
Od pierwszego wpięcia się w pedały na Sileksie jechało się świetnie. Uczucie to stawało się jeszcze lepsze, gdy zjeżdżałem w dolnym chwycie. Stabilnej jeździe sprzyja długa górna rura, która daje mnóstwo miejsca do manewrowania ciałem i manewrowania rowerem na ścieżce. Nigdy nie zachowuje się on nerwowo, zawsze spokojnie i stonowanie. To wielka różnica w stosunku do większości innych inspirowanych szosą rowerów gravelowych i przygodowych. To bardzo dobra i przyjemna różnica.
 
Naprawdę podziwiamy odmienne podejście Meridy do geometrii, a połączenie długiej górnej rury, krótkiego mostka i szerokiej kierownicy sprawdza się znakomicie, jeśli chcesz dużo jeździć na szutrach, pokonywać ostre i trudne techniczne podjazdy i zjazdy w terenie. Silex nie traci przy tym nic z wszechstronności, której szukamy w rowerze gravelowym i równie dobrze sprawdzi się podczas dojazdów do pracy.


 
Warto wspomnieć, że testowaliśmy różne wersje Sileksa, które mają tę sąmą ramę, ale odmienne komponenty i ceny. Na przykład niedawno sprawdzany Silex 300 kosztuje 1200 funtów i zrobił na testerze wielkie wrażenie. Jeśli więc zainteresował Cię Silex, warto zapoznać się z pełną kolekcją tego modelu, żeby sprawdzić, czy któraś wersja odpowiada Twojemu budżetowi.
 
Dlaczego wygrał: posiadający MTB w swoim DNA Silex 700 jest bardzo sprawny i daje mnóstwo frajdy na szutrowych trasach i ścieżkach w terenie".

Wcześniej off-road.cc zamieścił test Sileksa 700, przyznając mu 4,5 gwiazdki na 5. Poznaj szczegóły testu - KLIKNIJ.

***
Zobacz sczegóły Sileksa 700 - KLIKNIJ.

Czytaj także (kliknij w link poniżej)
Nowa Merida Silex - każda droga jest Twoja [video] - szczegóły techniczne
Silex 700 świetnie oceniony przez "Cycling Plus"
Silex 700 na wyprawie z SzajBajkiem - zobacz recenzję i relację [video]
Silex 700 "zaciera granicę między szosą i MTB"
Silex 300 - prostota i lekkość na szosę i w teren [video]
Szosowe KOMy na Sileksie? Czemu nie?! [video]
Silex 6000 z oceną 9/10 od "Cycling Weekly" [video i wiele zdjęć]
Gravel czy rower przełajowy - co wybrać? [video]
Silex w Maroku - jak sprawdził się na wyprawie? [video]
Silex 600 - "prawdziwa petarda" [video]
"To dla mnie idealny rower". Wywiad z projektantem Meridy Silex [video]
Silex 200 - alternatywa dla wygodnych szosówek wg road.cc
Silex - idealny rower gravelowy wg off-road.cc
Silex i Reacto z nagrodą Taiwan Excellence 2018
Silex - "wschodząca gwiazda gravelowego świata?"
Silex 600 oczarował bikeWorld.pl