Przejdź na nową stronę

AKTUALNOŚCI

2019-10-15

Scultura Disc z ramą CF2: 9/10 punktów, "komfortowy i wszechstronny rower szosowy"

"Rama CF2 zmienia wyścigowy rower Meridy w dużo wszechstronniejszą maszynę. Taką, której będzie dobrze zarówno podczas ulubionej ustawki, jak i na trasie wyścigu" - pisze "Cycling Weekly" o Sculturze Disc 7000-E. "W tej kategorii niewiele marek może konkurować ze Sculturą specyfikacją i stosunkiem jakości do ceny"."Scultura z ramą CF2 jest dużo wygodniejsza i wszechstronniejsza" - wyrokuje "Cycling Weekly", jedno z najważniejszych kolarskich i rowerowych czasopism świata. Wydawany od 1891 r. tygodnik postanowił sprawdzić, jak Scultura Disc z karbonową ramą CF2 zachowuje się na trasie i jak różni się ona od wersji z ramą CF4 z nieco inną geometrią i budową, którą można znaleźć w wersji Team.

Pełną oryginalną wersję testu oraz zdjęcia roweru można znaleźć tutaj, poniżej znajduje się obszerne tłumaczenie. Tygodnik ocenił Sculturę Disc 7000-E, jednak wiele jego wniosków można rozciągnąć na wiele innych modeli Scultura i Scultura Disc z karbonową ramą CF2 i CF2 Disc. W kolekcji 2020 Merida Polska znajdą się cztery modele z ramą CF2 Disc.


"Scultura, wszechstronny rower wyścigowy Meridy, w swoim obecnym wydaniu jest dostępna od 2016 roku. Choć nie jest to bardzo rozpowszechniona wiedza, Merida ma dwie wersje karbonowej Scultury, które różnią się innymi włóknami karbonowymi i jej układem, geometrią oraz profilami rur.

Na pierwszy rzut oka trudno jest je jednak odróżnić, ponieważ wszystkie ramy mają ten sam ogólny kształt i sylwetkę. Scultura 7000-E znajduje się na szczycie zestawu ram CF2. Scultury z ramą CF4 są agresywnymi rowerami, na których grupa Bahrain-Merida  ściga się w World Tourze, z kolei ramy CF2 mają służyć do stworzenia rowerów wyścigowych dla każdego.Rama

Rzut oka na cały zestaw – wszystkie Scultury wyglądają tak samo, wykorzystując rury, które trzymają się tych samych linii, tworząc płynny zestaw wyścigowych szosówek. Jakkolwiek wersja 7000-E, podobnie jak tańsze modele 5000 Disc i 6000 Disc [a także 4000 Disc oraz pozostałe karbonowe wersje z hamulcami szczękowymi, z wyjątkiem modelu Team-E – red.] wykorzystują nieco cięższy, ale bardziej ekonomiczny układ karbonowych włókien.

Rama CF2 ma także wyższą główkę ramy i nieco mniejszy kąt główki ramy, co daje krótszy zasięg i dłuższą bazę kół. Te zmiany sprawiają, że pozycja na 7000-E jest bardziej zrelaksowana i komfortowa, a charakterystyka prowadzenia stabilna […]. Dzięki temu Scultura 7000-E jest dużo bardziej obiecującym zestawem, jeśli chcesz jeździć, a nie tylko się ścigać.

Co ciekawe, Merida w ramie CF2 daje też większą średnicę łożyska dolnych sterów, zapewniając lepsze prowadzenie kosztem całkowitej wagi. W rzeczywistości tylko wyższa główka ramy znacząco pozwala odróżnić ramy CF2 i CF4 Scultury. Obie mają nieco aerodynamiczne profile dolnych i podsiodłowych rur «NACA Fastback», a także taki sam kąt rury podsiodłowej i tę samą długość dolnych rur tylnego trójkąta […].


Merida postawiła na dodatkowe aluminiowe chłodzące żebrowania w okolicach zacisku przedniego i tylnego hamulca. Zostały zaprojektowane, by zredukować nagrzewanie się hamulca i sprawić, by hydrauliczne hamulce Ultegra działały efektywniej, dają one też wyjątkowy wygląd ramie. Nie zauważyliśmy wielkiej poprawy w zachowaniu hamulców na zjeździe, ale z pewnością nie było z nimi żadnych problemów […].

Scultura Disc 7000-E ma wyjątkowo dobrą specyfikację i przewyższa niemal wszystkie rowery z tej półki cenowej […]. Jedynym odstępstwem od pełnej grupy Shimano Ultegra Di2 jest droższa korba FSA Energy. Koła DT Swiss P-1800 Spline jadą solidnie […], a «budżetowe» opony Continental Grand Sport Race imponują dobrą przyczepnością oraz wysoką prędkością toczenia się. 7000-E ma półkompaktową korbę 52/36 i kasetę z szerokim zakresem 11-30.

Wszystkie pozostałe komponenty oprócz siodełka są produkcji Meridy. Aluminiowa kierownica i mostek mogą wydawać się podstawowe, za to kierownica ma komfortowy profil i wygięcie. Karbonowa sztyca dodaje wygody, a zacisk sztycy jest godny zaufania i łatwy w użyciu. Początkowo nie byłem fanem siodełka Prologo, ale w miarę rozwoju testów stało się bardziej komfortowe. Ma dość płaski profil, który odpowiada nieco wyższej pozycji na 7000-E.Porównując jazdę 7000-E ze Sculturą z agresywniejszą ramą CF4 – pierwsza jest mniej nieubłagana. Idealnie pochłania nierówności drogi i utrzymuję prędkość wyjątkowo dobrze. Nie jest to to rower, który reaguje momentalnie przy nadepnięciu na pedały, ale nie czuje się przez to powstrzymywany. To tak, jakby Merida założyła piranii gumową osłonę, co dla większości z nas niekoniecznie jest złą rzeczą.

Długa baza kół pomaga w stabilnych odczuciach na zjazdach. Nawet główka ramy wyższa o 20 mm niż w Sculturze CF4 (190 mm w testowanym rozmiarze L) nie sprawiała, że przód wydawał się niedociążony, w czym pomogło skierowanie mostka w dół. W fabrycznym wydaniu 7000-E jest odpowiednim kompanem do wszystkiego od długich przejażdżek do okazjonalnych wyścigów na szosie. Załóż zestaw lżejszych czy bardziej aerodynamicznych kół i szybsze opony, a Merida Scultura Disc 7000-E stanie się wspaniałym rowerem wyścigowym dla tych, którzy nie lubią typowej agresywnej pozycji do jazdy.
Werdykt

Rama CF2 w modelu 7000-E zmienia wyścigowy rower Meridy w dużo wszechstronniejszą maszynę. Taką, której będzie dobrze zarówno podczas ulubionej ustawki, jak i na trasie wyścigu. Straciła trochę z szybkiego prowadzenia wersji z lżejszą ramą, ale zyskała za to dużo, jeśli chodzi o komfort jazdy. W tej półce cenowej niewiele marek może konkurować ze Sculturą specyfikacją i stosunkiem jakości do ceny.

Zalety
- płynna jazda z dobrym tłumieniem drgań
- specyfikacja
- neutralne prowadzenie.

Minusy
- ostre krawędzie powierzchni malowania na górnej rurze".

Sprawdź wszystkie rowery szosowe z kolekcji 2019.

Czytaj także
Nowa Scultura: lekkość, komfort i aerodynamika [video] (szczegóły techniczne i wypowiedzi projektantów)
Scultura Disc 200 wśród najlepszych rowerów do 1000 funtów. "Znakomita rama"
Scultura 4000 Juliet przetestowana. "Sama jeździ"
Moja pierwsza szosa i jak do niej dojrzałam
Scultura 5000 - "prawdziwa kozica"
Scultura 5000 chwalona przez BikeRadar
Reacto czy Scultura? Co wybierają kolarze na Giro d'Italia?
Nowa Scultura Nibalego - zobacz szczegóły
Superrowery 2017/18: Reacto na podium, Scultura też wysoko
Scultura 300 wśród najlepszych szosówek poniżej 1000 funtów
Scultura Bahrain-Merida - zobacz szczegóły [video]
Scultura 6000 - "Najlepszy lekki rower 2016" wg "Cycling Weekly"
Scultura 300 wśród najlepszych szosówek poniżej 1000 funtów
Scultura 5000 chwalona przez BikeRadar
Scultura 300 jednym z najlepszych rowerów z Tiagrą
Scultura i Reacto wśród najlepszych rowerów aero 2017/18
Dlaczego warto mieć szosówkę? Legenda MTB radzi
Rowery szosowe Merida w czołówce popularności
PZKol zezwolił na hamulce tarczowe na szosie
Jak poprawić zjazdy? Poznaj 6 wskazówek, żeby być jak Nibali [video]
Kadencja na rowerze - dlaczego jest ważna i jak ją podkręcić?