Przejdź na nową stronę

AKTUALNOŚCI

2019-10-01

One-Twenty najlepszym rowerem ścieżkowym wg "Enduro MTB Magazine" [video]

"To wszechstronna ścieżkowa rakieta, która nawet najnudniejsze ścieżki zamienia w plac zabaw" – pisze o One-Twenty 8000 "Enduro Mountainbike Magazin". Rower pokonał pięciu rywali i wygrał prestiżowy test porównawczy.Merida One-Twenty przed sezonem 2019 zyskała zupełnie nowe oblicze. Jej projektanci nazywają ją najwszechstronniejszym rowerem Merida w historii. Jest to także bardzo już utytułowany rower. Na jednej z wersji tego Jose Antopnio Hermida i Joaquim "Purito" Rodriguez wygrali kategorię Masters w Absa Cape Epic 2019, model One-Twenty 8000 zdobył nagrodę Design & Innowation 2019, ta i inna wersje ścieżkowca Meridy brylowały w testach ważnych rowerowych mediów.

Najnowszym łupem One-Twenty jest zwycięstwo w teście "Enduro Mountainbike Magazin". Magazyn porównał sześć ścieżkowych modeli, sprawdzając je na różne sposoby w górach Szkocji. Z pełną wersją testu można się zapoznać dzięki aplikacji magazynu, część poświęconą One-Twenty można pobrać tutaj jako plik pdf. Poniżej przedstawiamy tłumaczenie obszernej części testu. W kolekcji 2020 Merida Polska znajdzie się kilka wersji One-Twenty, w tym karbonowa.

"[…] Rowery ścieżkowe się zmieniają. Mamy już kinematykę zawieszenia, która minimalizuje bujanie pedałów i maksymalizuje zabawę na trudnych trasach. Kąty rury podsiodłowej stają się bardziej strome, więc można lepiej się wspinać, rowery stają się też coraz lżejsze. Najnowsza generacja 140-150-mm rowerów ścieżkowych stała się "Świętym Graalem" w kategorii rowerów do wszystkiego. Dlaczego więc producenci wciąż oferują rowery ścieżkowe z mniejszym skokiem zawieszenia? Jakie korzyści daje rower o skoku 130 mm czy mniejszym? Coś przeoczyliśmy? Tak wiele pytań, czas na odpowiedzi.


fot. enduro-mtb.com

Mniejszy skok zawieszenia – gorsza zabawa?
 
Czy mniejszy skok zawieszenia oznacza mniejszą zabawę? W żadnym wypadku! Jeśli Twoje okoliczne góry są bardziej jak kretowiska, a niedzielna przejażdżka wymaga pokonywania długich dystansów między ścieżkami, rower z małym skokiem zawieszenia będzie szybkim paszportem do przygody i niekończącej się zabawy. Na ścieżkach z dobrym flow rower z mniejszym skokiem będzie szybszy, nie będzie tak mocno „pompował”, a jego zawieszenie nie będzie się tak mocno uginać.

Na wielu przejażdżkach dodatkowa wartość skoku tylko osłabi odczucia ze ścieżki, a rower z większym skokiem nie będzie tak zwinny i nie będzie się prowadził tak jak dobrze zaprojektowany rower z mniejszym skokiem. Choć 140-150-mm rower ścieżkowy jest świetnym wyborem dla wielu, najlepsze rowery w tym teście pokazują, że ważny jest wybór roweru na podstawie tego, gdzie i jak chcesz jeździć, zamiast tylko bazowania na liczbach specyfikacji.
 
Rowery, które brały udział w teście, to następujące modele z kołami 29” oraz podaną wartością skoku z przodu i z tyłu:

Canyon Neuron CF 81 – 130/130 mm
Merida One-Twenty 8000 – 130/120 mm
Specialized Epic Expert Evo – 120/100 mm
Trek Top Fuel 9.9 – 120/115 mm
Whyte S-120C RS – 120/120 mm
Yeti SB100 C GX – 120/100 mm


fot. enduro-mtb.com

Kinematyka zawieszenia
 
Stwierdzenie «nie chodzi o rozmiar, ale o to, jak go używasz» nigdy wcześniej nie było tak trafne. W rowerach z mniejszym skokiem zawieszenia progresywna kinematyka zawieszenia jest kluczowa […]. Dla aktywnych zawodników Merida One-Twenty, Trek Top Fuel i Whyte S-120C górują kinematyką zapewniającą dobre wsparcie, które oferuje skok zawieszenia wystarczający do złagodzenia większych uderzeń i niemal zawsze zachowujący pewną rezerwę. Dzięki temu te rowery dają dobre wsparcie dla pompowania, by uzyskać prędkość ze ścieżki, zapewniają też dobre odczucia spod kół […].
 
Uważaj na niską wagę w specyfikacji
 
Jeśli sądzisz, że mniejszy skok zawieszenia oznacza mniejszą wagę, przemyśl to jeszcze raz. Biorąc pod uwagę to, jak ostro jeździmy, zarówno rowery z dużym skokiem, jak i małym będą potrzebowały bardzo podobnych komponentów, w związku z czym trudno jest obniżyć wagę bez znaczących kompromisów w zachowaniu na trasie. Nie ważne, czy masz 100 czy 150 mm skoku, będziesz używał tych samych zestawów zawieszenia, potrzebował  tych samych wysokiej jakości opon i chciał hamować odpowiednio szybko.

Wiele marek stosuje kompromisy, by obniżyć wagę swoich rowerów, stosuje gorsze komponenty dla odchudzenia całości o parę gramów. Często łatwą i nie tak od razu oczywistą zmianą są gorsze hamulce. Założenie 160-mm tarcz z tyłu i wykorzystanie mniejszych mocowań może zaoszczędzić 200-300 g, ale hamulce wciąż będą musiały zatrzymać ciężar ostro jadącego zawodnika o wadze powyżej 80 kg. Jeździsz na ścieżkach o dobrym flow wolniej niż na trasach enduro? My nie. Merida jest jedyną marką w teście, która to rozumie i w swoim One-Twenty zakłada mocne hamulce SRAM Code RSC […].


fot. enduro-mtb.com

Koła karbonowe vs. aluminiowe
 
[…] Generalnie jesteśmy wielkimi fanami aluminiowych obręczy, zwłaszcza w rowerach do ostrzejszej jazdy, w których ewentualna wymiana ich nie jest tak kosztowna, zapewniają też dobre odczucia z jazdy. Jakkolwiek, lekkie karbonowe obręcze przyspieszają szybciej i przyczyniają się do tego, że rower jest zwinniejszy i żwawszy […]. W tej kategorii mocno punktuje Merida One-Twenty 8000, oszczędzając ponad 400 g na zestawie kół w porównaniu z Yeti SB100 z podobnymi wszechstronnymi oponami (4,38 vs. 4,79 kg) […].
 
Wnioski
 
[…] Po intensywnych testach największą niespodzianką było to, jak wszechstronnymi stały się rowery z mniejszym skokiem zawieszenia. Tak, wielu oponom brakowało przyczepności i hamulce były słabsze, ale szybko dotarliśmy na tych rowerach na trasy enduro. Drugim zaskoczeniem było to, jak z jak wielką frajdą wiąże się jazda tymi rowerami, […], nawet najnudniejsze ścieżki zamieniają w plac zabaw […].
 
Merida One-Twenty to wszechstronna ścieżkowa rakieta, która z przyjemnością jechała wszędzie tam, gdzie chcieliśmy. Bezbłędne wyposażenie, świetne hamulce i zawieszenie oraz zwinna i pasjonująca jazda, która zachwyci zawodników o różnym poziomie doświadczenia – nie ma się do czego przyczepić, przyznajemy temu rowerowi w pełni zasłużone zwycięstwo ("Best In Test").


fot. enduro-mtb.com

Jak testowaliśmy  i gdzie?
 
Spakowaliśmy rowery na tył vana i skierowaliśmy się ku niesamowitym ścieżkom Ballater w górach Szkocji. Ballater to ukryty klejnot szkockiego jeżdżenia. Oferuje długie ścieżki z dobrym flow, wyczerpujące podjazdy oraz ikoniczne szybkie i wściekłe zjazdy, ten teren był idealnym sprawdzianem dla naszych testowych modeli. Daliśmy im popalić w wymagających warunkach pogodowych. Złamane części, przecięte opony, ale też świetna zabawa. Dla gruntowniejszego sprawdzenia zjazdowych umiejętności tych rowerów nie oszczędzaliśmy ich w «bike parku» Innerleithen.
 
Merida One-Twenty 8000
 
Kto powiedział, że w rowerze z mniejszym skokiem zawieszenia powinieneś mieć słabsze hamulce? Merida One-Twenty 8000 pod wieloma względami idzie pod prąd, to wszechstronna ścieżkowa rakieta, która nawet najnudniejsze ścieżki zamienia w plac zabaw.
 
Merida jest drugim najdroższym rowerem w tym teście, ale ma tyle świetnych elementów, że musimy przyznać, że były to dobrze wydane pieniądze. Karbonowa rama ze 120-mm skokiem zawieszenia to dzieło sztuki, z płynnymi liniami i górnymi rurami tylnego trójkąta, które są cienkie pionowo i grube poziomo dla poprawy pionowej elastyczności i zachowania sztywności bocznej.
 
Mechanicy docenią, że wszystkie elementy wbudowane w ramę są dostępne z jednej strony przy użyciu klucza Torx 30, a wewnętrznie prowadzone przewody są dobrze poprowadzone – to właśnie takie skupienie na szczegółach ukazuje podejście Meridy do wysokiej jakości […]. Merida One-Twenty 8000 ma 130-mm widelec RockShox Pike o dużo większej sztywności skrętnej niż w modelu Fox Step Cast 34 montowanym w innych rowerach z tego testu. Byliśmy też zachwyceni widokiem napędu SRAM X01 Eagle w Meridzie – wspaniały!


 
Merida One-Twenty to rower odpowiedni dla wielu różnych umiejętności. Jest komfortowy i dodaje pewności początkującym, a w doświadczonych rękach to broń absolutna.
 
Zarówno pod górę, jak i w dół sztywna karbonowa rama One-Twenty jest mocna i żwawa. Nawet najdrobniejszy obrót korbami przekłada się na przyspieszenie. Jakkolwiek, najmocniejszą stroną tego  roweru jest jego zawieszenie. Łożyska w górnym mocowaniu dampera zapewniają czułość na małych nierównościach. Zawieszenie daje też niesamowite wsparcie w środkowym zakresie, co współgra z zabawową naturą tego roweru. Progresywne odczucie sprawia, że Merida nie «zapada się» […].
 
Hamulce SRAM Code RSC to rewelacja w tej grupie testowej. Mocne i z wielkim zakresem modulacji, zatrzymują 12,8-kg Meridę bez wysiłku, z większą kontrolą i precyzją niż jakikolwiek inny rower z tej grupy. Lekkie karbonowe koła FSA Gradient LTD szybko się kręcą i przyspieszają, nawet ze znakomitą, choć cięższą oponą Maxxis Minion DHR II z przodu. Wszystko to ułatwia pracę na pofałdowanych trasach, na których najpierw mocno przesz do przodu, a później ostro hamujesz.

Zauważyliśmy, że Merida One-Twenty 8000 radzi sobie lepiej niż wskazywałyby na to wartości skoku zawieszenia. Spodobało nam się wywieranie One-Twenty presji na większe rowery, gdy tylko pojawiła się okazja. To rower, który świetnie sprawdza się na dwugodzinnych przejażdżkach po pracy albo na szybkich rundach na lokalnych ścieżkach. Dołożenie podkładek pod mostek sprawiło, że pozycja do jazdy stała się mniej agresywna i poprawił się komfort na długich wypadach i w wysokich górach. Tym, co zaimponowało nam najbardziej, była spójna i troskliwie dobrana specyfikacja, w której nie brakuje niczego i nic nie musi być zmieniane. Zasłużony zwycięzca testu.


 
Werdykt
 
Podobnie jak high-endowa gitara elektryczna, Merida One-Twenty 8000 najlepiej sprawdzi się w duecie z wykwalifikowanym partnerem. Rower oddaje to, co w niego wkładasz, jest stworzony do zabawy, bez względu na dystans czy teren. Jeśli każda nierówność na trasie to dla Ciebie skocznia i chcesz najlepszego wyposażenia, Merida jest najlepsza w tym teście.

Dodatkowe informacje
 
Idealne zawieszenie
Merida One-Twenty wykorzystuje maksymalnie 120-mm skoku zawieszenia z tyłu, używa go wtedy, gdy trzeba, i zapewnia pełną zabawy i wsparcia jazdę.
 
Szybki
Lekkie karbonowe koła FSA Gradient LTD przyspieszają szybko, mimo że mają na sobie znakomitą, choć bardziej «pancerną” oponę Maxxis Minion DHR II z przodu.
 
Schludne prowadzenie przewodów
Prowadzenie przewodów w ramie jest czyste, bez żadnych niepożądanych dźwięków.
 
Najlepiej w tej branży
Merida powinna być chwalona za to, że nie poddała się konwencji i do swojego roweru założyła najlepsze hamulce. Model SRAM Code RSC zmiażdżył konkurencję w tej grupie.
 
Kąt podsiodłowy
Na długich podjazdach kąt rury podsiodłowej wydaje się bardziej stromy niż sugerowałoby 75,5 stopnia. Odczują go tak zwłaszcza wyżsi zawodnicy z uwagi na załamaną budowę rury podsiodłowej.


Czytaj także
Nowy One-Twenty - wszechstronność ponad wszystko [video]
One-Twenty - wszechstronny zawodnik, lepszy niż kiedykolwiek [charakterystyka modelu]
One-Twenty 9.600 świetnie oceniony. "Zwinny na ścieżkach, pewny w trudniejszym terenie" [video]
One-Twenty 9.600 - idealny pierwszy rower z pełnym zawieszeniem [video]
"Było idealnie". Ekipa Meridy z sukcesem na Cape Epic 2019, zobacz relację [video]
Hermida i Purito Rodriguez gotowi na Cape Epic 2019. Zobacz sprzęt i trasę [video]
Nowy One-Twenty 9.600: "stać go na wiele" [video]
Rowery z pełnym zawieszeniem Merida. Który model dla kogo? [video]